Jegyvásárlás


 

Naptár


KOBIETA PROJEKT. 2 spektakle: "Rodzanice" oraz "Maska"

W ramach tego wydarzenia zaprezentujemy dwa spektakle grane jeden po drugim, które połączy postać kobiety. Pierwszym spektaklem będą "Rodzanice" wg fragmentów "Kraboszek" Barbary Piórkowskiej, drugim "Maska" Stanisława Lema. Oba spektakle w reżyserii Ewy Ignaczak. Obowiązuje jeden bilet na całe wydarzenie.
Elfogyott

Teatr Gdynia Główna zaprasza na nowy cykl „Zderzeń teatralnych”:
Zderzenie teatralne „Kobieta Projekt”

18 LUTEGO 2023 o godz. 18:00

Wykreowana na obraz ideału, zamknięta w cudzych projektach i oczekiwaniach, niedecydująca o swoim losie, manipulowana, kontrolowana, zamknięta w stereotypach kulturowych – to Kobieta Projekt – najnowsza propozycja teatralna Teatru Gdynia Główna, pierwsza z cyklu Zderzeń Teatralnych 2023. Zbliżające się święta (tak tradycyjnie obchodzone w naszym kraju) czerpiące z kultury amerykańskiej i komunistycznej, które przedmiotowo gloryfikują kobietę, stały się powodem dla twórców naszego teatru przeciwstawieniu się tym popularnym obrządkom. Proponujemy spojrzeć na kondycję kobiety poprzez obrzęd słowiański i futurystyczną wizję Stanisława Lema. Umiejscowienie losu kobiety, w takiej czasoprzestrzeni wydaje się niemożliwe i arcyciekawe. Możemy to osiągnąć, dzięki dwóm spektaklom - „Rodzanice” wg tekstu Barbary Piórkowskiej i pieśni tradycyjnych oraz „Masce” Stanisława Lema, dzięki dwóm bohaterkom Najmłodszej z rodu kobiet i Maszy, morderczej maszyny stworzonej do zabijania. To, co łączy nasze bohaterki (tej z przeszłości i z przyszłości), to powtarzalność losu, naznaczenie ról, zaprogramowanie, zaprojektowanie życia. Czy Najmłodsza i Masza podejmą próbę przerwania, zmiany tego, co nieuniknione i powtarzalne? Czy starczy im siły do przeciwstawienia się narzuconemu Losowi wszystkich matek z rodu oraz temu, co zapisane w programie komputerowym? Jak zacząć walkę? Czy jest to możliwe?

Tego wieczoru zaprezentujemy dwa spektakle. Jako pierwszy zagramy spektakl „Rodzanice”, następnie po krótkiej przerwie zaprezentujemy „Maskę”. Obowiązuje jeden bilet na całe wydarzenie.

Więcej informacji poniżej:

„RODZANICE” na motywach „Kraboszek” Barbary Piórkowskiej

W spektaklu na pierwszym planie jest KOBIETA i jej życie wypełnione powinnościami, wdrukowaną od pokoleń świadomością o jej społecznej roli. Co musi się wydarzyć w jej życiu, by zaczęła zastanawiać się nad zmianą? Czy spotkanie głównej bohaterki z pramatką i zajrzenie w oczy Rzece odmieni życie przyszłych pokoleń kobiet? Czy zerwą one z odwieczną tradycją „wekowania ogórków”?

To emocjonalna historia zmiany kobiecego losu i próby utkania nowej makatki życia głównej bohaterki. Spektakl prowadzony jest w atmosferze czułości, słowiańskich wierzeń i świata przyrody przeplatającymi się z ciężką do udźwignięcia codziennością. Historia oprawiona jest ludowymi pieśniami w wykonaniu śpiewaczek Akademii Głosów Tradycji.

Pieśni wykorzystywane w spektaklu pozyskane zostały z różnych źródeł m.im. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, archiwalnych nagrań m.in. Polskiego Radia, Śpiewnika Pelplińskiego oraz z przekazu ustnego – bezpośrednio od śpiewaczek i śpiewaków ludowych ze wsi, z różnych regionów Polski.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Asystentka reżyserki: Ida Bocian
Obsada: Aleksandra Bakiera, Anna Bochnak – Fryc, Joanna Gostkowska, Olga Krasoń, Magdalena Lesiecka, Agnieszka Rusakiewicz, Magdalena Śmierzchalska, Katarzyna Zajączkowska


„MASKA” Stanisława Lema

To fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu!

Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida – Maszy, u której pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja.

Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości. Nagłe pojawienie się ludzkich uczuć doprowadzi do walki z programem, które zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty.

Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?

Spektakl „Maska” w reż. Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema, gdzie android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska
muzyka: Maciej Szkudlarek

Wydarzenie na Facebooku: Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/709115120647910

GRAMY
18 lutego (sobota), godz. 18:00

Bilety w cenie 70/80 zł (na dwa spektakle)

 

Nézőtér


Teatr Gdynia Główna Plac Konstytucji 1
81-354 Gdynia
Lengyelország

BelépésAz alábbi közösségi oldal fiókokat is hozzácsatolhatja fiókjához:

sign in with google